اساتید پیشکسوت

دکتر جواد فیض استاد بازنشسته دانشگاه و متخصص اطفال و فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان، در سال 1310 در اصفهان به دنیا آمد

در سال 1333 در رشته پزشكي دانشگاه تهران پذیرفته و شروع به تحصيل نمود. وی پس از فارغ‌التحصیلی پزشکی عمومی در سال 1339، در سال 1342 براي تحصيل به آمريكا سفر كرد. پس از گذراندن دوران انترني، به دلیل علاقه وافر به رشته كودكان، با سعي و كوشش موفق گردید در سال 1347 تخصص خود را در رشته کودکان، از بيمارستان كودكان شهر فيلادلفيا كه بيمارستان دانشگاه پنسيلوانيا آمریکا است بگیرد.

دکتر فیض پس از گذراندن امتحان بورد تخصصي كودكان، به دانشگاه تولين آمريكا در شهر نيواورلان رفته و در بخش عفوني دوران فوق تخصصي خود را گذراند و پس از گرفتن فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان در سال 1350، دروس نظري و عملي دوره "ماستر در بهداشت" را تمام كرده و موفق گردید دوره M.P.H خود را از دانشگاه تولین آمریکا اخذ نماید.

دکتر فیض فعالیت‌های برجسته‌ای را در دوران کاری خود به انجام رساند، از جمله اینکه پایه‌گذار گروه بهداشت دانشکده پزشکی دانشگاه بود.


مرحوم دکتر مصطفی شیرزادی دارای مدرک فلوشیپ الکتروانسفالوگرافی و از اساتید بازنشسته دانشگاه، متولد 1311 شهرستان لنجان اصفهان بود
ایشان در سال 1343 در رشته پزشکی عمومی از دانشگاه اصفهان فارغ‌التحصیل شد. سپس تخصص اعصاب خود را در سال 1352 از دانشگاه جرج‌تون آمریکا دریافت کرد. دکتر شیرزادی در سال 1353 موفق به دریافت مدرک فلوشیپ الکتروانسفالوگرافی، از دانشگاه آمریکا گردید.
مرحوم دکتر شیرزادی در طول دوران فعالیت خود در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اقدامات شاخص و برجسته‌ای را انجام داد که از جمله می‌توان به بنیانگذاری شورای پژوهشی دانشکده پزشکی و راه‌اندازی گروه اعصاب در دانشگاه اشاره نمود.


مرحوم دکتر منصور مالکی فارسانی فوق تخصص گوارش و از اساتید بازنشسته دانشگاه، متولد 1312 شهر اصفهان بود
ایشان در سال 1337 در رشته پزشکی عمومی از دانشگاه اصفهان فارغ‌التحصیل گردید. ایشان تخصص داخلی را از دانشگاه سنت لوییس آمریکا در سال 1342، دوره فوق تخصص گوارش را از دانشگاه یوتا در سال 1344 و نیز دوره فلوشیپ را از دانشگاه کیس وستر در ایالت اوهایو آمریکا سپری نمود.
برخی از فعالیت های برجسته این استاد مرحوم به شرح زیر می باشد:
-راه اندازی آزمایشگاه پارازتیولوژی دانشگاه
-راه اندازی بخش آندوسکوپی و گوارش در بیمارستان فیض
-کشف اندازه گیری تانسیون پورت بوسیله مواد رادیوایزوتوپ
-کشف آقلاتوکسن در بیماران مبتلا به سروز در اصفهان-ایران
-بررسی اثر سمی تریاک بر روی سلولهای کبدی


­­­- جناب آقای دکتر ضمن تشکر از شما به خاطر شرکت در این گفتگو، لطفاً خودتان را معرفي كنيد و مختصری از سوابق تحصیلیتان را شرح دهید؟ اینجانب دکتر ابوترابی، متولد سال 1313 شهرستان نجف‌آباد می‌باشم.
فارغ‌التحصیل دکترا در طب در سال 1340 از دانشگاه تهران می‌باشم و در سال 1346 در همان دانشگاه تخصص خود را در رشته جراحی عمومی دریافت نمودم.
2- لطفا مختصری در مورد رزومه و سوابق کاری و اجرایی‌تان توضیح دهید.
بنده هیچگونه سوابق کاری و کارمندی رسمی اجرایی ندارم و تنها به کار طبابت در رشته خود می‌پردازم.
3- آیا تاکنون آثاری از شما در قالب کتاب، مقاله و یا کارهای تحقیقاتی چاپ شده است و به طور کلی تألیفاتی داشته‌اید؟
کارهای تحقیقی و کتاب تالیفاتی ندارم...


استاد بازنشسته گروه اطفال
تخصص: کودکان
فوق تخصص : خون و سرطان اطفال
تاریخ تولد: 1325 زو اره اصفهان
فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه اصفهان در سال 1347 تخصص بیماریهای کودکان (اطفال) از دانشگاه اصفهان در سال 1356 .
فلوشیپ خون و سرطان اطفال از دانشگاه ایران در سال 1372 . ادامه ی فلوشیپ خون و سرطان کودکان از دانشگاه لندن در سال 1375
فعالیت های برجسته :
- راه اندازی بخش خون و سرطان اطفال بیمارستان امین
- راه اندازی بخش خون و سرطان اطفال بیمارستان سید الشهداء(ع)
- راه اندازی بخش خون و سرطان اطفال بیمارستان الزهرا(س)
- راه اندازی بخش تالاسمی بیمارستان سید الشهداء (ع)
کتابهای تألیف یا ترجمه شده:
- بیماریهای عفونی اطفال در دو جلد(ترجمه)
- عشق رمز حیات(تألیف) چاپ اول سال 77- چاپ دوم با تجدید نظر سال 1378
- سیر و سلوک (تألیف) انتشارات مانی- اصفهان سال 79
- سلامتی تن و روان (تألیف)- انتشارات پارسیان قم – سال 80


جناب آقای دکتر محمود رحیمی
دکتر محمود رحیمی متخصص بیهوشی و از اساتید بازنشسته دانشگاه، متولد 1312 شهرستان تیران می‌باشد.
وی در سال 1339 در رشته پزشکی عمومی از دانشگاه اصفهان فارغ‌التحصیل شد. دکتر محمودی برای گرفتن تخصص به کشور آلمان سفر نمود و در سال 1350 تخصص بیهوشی خود را از دانشگاه کپنهاک آلمان دریافت نمود.
ایشان در دوران فعالیت خود در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در سمت‌های متعددی ایفای نقش نمود که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
- ریاست مرکز آموزشی درمانی امین
- ریاست دانشکده دندانپزشکی
- ریاست مراکز آموزشی درمانی نور و حضرت علی اصغر(ع)
- معاونت گروه جراحی
مدیریت گروه بیهوشی و مراقبت‌های ویژه
- ریاست بخش مسمومین مراکز آموزشی درمانی نور و حضرت علی اصغر(ع)
- عضویت در شورای برنامه‌ریزی سازمان برنامه و بودجه اصفهان، شورای انتظامی نظام پزشکی، کمیسون رسیدگی به پرونده استخدامی پزشکان،هیات ممتحنه و ارزشیابی بورد تخصصی بیهوشی ایران و هیأت ممیزه دانشگاه
- دبیر کمیته ارتقای دانشکده پزشکی
- بازرس ویژه دانشکده پزشکی
- سرپرست کمیته تخصصی هیأت ممیزه


دکتر هوشنگ دانشگر، متخصص داخلی و فوق تخصص گوارش، از اساتید بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، متولد 1314 شهرستان شهرضا بوده است.
وی در سال 1340 در رشته پزشکی عمومی از دانشگاه اصفهان فارغ‌التحصیل شد و در سال 1347 تخصص داخلی خود را از دانشگاه علوم‌پزشکی تهران دریافت نمود. پس از آن فلوشیپ گوارش و آندوسکوپی خود را از دانشگاه‌های لندن، ژاپن و آمریکا کسب کرد و در سال 1368 از دانشگاه تهران توانست در رشته گوارش فوق تخصص بگیرد.
دکتر دانشگر در دوران فعالیت خود در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در سمت‌های متعددی از جمله مدیریت گروه داخلی، ریاست دانشکده پزشکی، عضویت در شورای پژوهشی دانشگاه، عضویت در هیأت ممیزه دانشگاه، عضویت در هیأت تحریریه مجله دانشکده پزشکی و ریاست بخش جهاز هاضمه دانشکده پزشکی ایفای نقش نمود.


دکتر ایرج حق شناس فوق تخصص اطفال و نوزادان، از اساتید بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در نيمه اول تيرماه 1316 در نی ريز استان فارس در خانواده ای با ایمان دیده به جهان گشود.
تحصيلات ابتدائی و سيکل را از سال 1323 تا 1333 در نیريز و سيکل دوم دبيرستان را از سال 1333 تا 1336 در شیراز به اتمام رساند.
تحصيلات دانشگاهی را در دانشکده پزشکی شيراز از سال 1336 تا سال 1343 گذرانده و از سال 1343 تا 1344 خدمت نظام وظيفه را بعنوان سپاهی بهداشت در توابع جيرفت و بشاگرد انجام نمود و بعلت خدمات درمانی و بهداشتی به مردم محروم آن منطقه بعنوان سپاهی نمونه معرفی گرديد.
از سال 1345 تا 1349 بعنوان مسئول طب پيشگيری در شهرستانهای استهبان و داراب و فسا در استخدام سازمان برنامه به خدمت پرداخت و ازسال 1349 برای ادامه تحصيل عازم آمريکا گرديد.
پس از سه سال تحصيل در ايالت ميشيگان و دو سال در ايالت تنسی و گذراندن پنج سال دوره اطفال و نوزادان و موفقيت در بورد ايالتی ميشيگان و اخذ مجوز طبابت در آمريکا، در مردادماه 1354 خدمات آموزشی و درماني خود را در بخش اطفال و نوزادان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان آغاز نموده و از خردادماه 56 لغايت شهریور


دکتر اکبر بهداد متولد سال 1323 شهر اصفهان می‌باشد. وی در سال 1343 از دبیرستان سعدی اصفهان در رشته ریاضی فارغ‌التحصیل گردید و در همان سال در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پذیرفته شد.
از همان ابتدا رشته پزشکی برای وی جلوه‌ای خاص داشت و در دنیای تازه‌ای خود را احساس می‌کرد. دوران دانشجویی در بیمارستان خورشید، در آزمایشگاه و در قسمت الکتروکاردیوگرافی کار می‌کرد که هم برای وی آموزش داشت و هم جبران هزینه تحصیلی وی را می‌نمود.
علاقه به ورزش و به خصوص فوتبال در چند سال اول دانشگاه دکتر را بر آن داشت که به عنوان دروازه‌بان تیم فوتبال در سه سال پیاپی در میدان‌های ورزشی حضور یابد.
در سال 1350 در امتحان EC FMG قبول شد و در همان سال با درجه ممتاز از دانشگاه فارغ‌التحصیل گردید. وی دوران سربازی را در سپاه بهداشت چهارمحال و بختیاری در منطقه منج گذراند.
دکتر بهداد در سال 1352 ازدواج کرد. همان سال به مدت یکسال در شهرستان خوانسار به طور شبانه‌روزی کار نمود و در آن سال چون بیمارستان خوانسار پرستار و ماما نداشت، مسئولیت زایمان و در مواقع اضطراری کورتاژ با وی بود.


فـــارغ التحصیـــل دکترای داروسازی از دانشـــگاه تهران درسال 1346، دارای دیپلم عــالی مدرسۀ بانک خون
( school of Blood Bank) S.B.B از مدیکال کالج ویرجینیا درسال 1355و فوق لیسانس کلینیکال پاتولوژی(M.S.C ) ازمدیکال کالج ویرجینیا درسال1356و دارای گواهی بورد تخصص کلینیکال پاتولوژی از وزارت علوم درسال 1364 هستم. در سال 1347 همکاری خود را با دانشگاه اصفهان آغاز نموده و درگروه پاتوبیولوژی دانشکده‌ی پزشکی به عنوان دستیار مشغول به کارشدم. دو سال بعد بعنوان مسؤول و سرپرست آزمایشگاه بیمارستان امین مأمور به خدمت در آن مرکزشده و پس ازگذراندن چهارسال دورۀ دستیاری به عنوان مربی گروه، حکم دریافت نمودم و به استخدام رسمی دانشگاه اصفهان درآمدم. دو سال بعد برای ادامه‌ی تحصیل و گذراندن مدارج بالاتر علمی از طرف دانشگاه و وزارت علوم، به مدت چهار سال عازم کشور آمریکا شدم که درسال اول ورود به امریکا در سال 1354 حکم استادیاری برایم در ایران صادر شد. در سال1370 به مرتبه ی دانشیاری و درسال 1377 به مرتبه ی استادی ارتقاء پیدا نمودم و در سال 1380 به لطف خداوند به درجه ی بازنشستگی نائل شدم.


دکتر سید محمدرضا خادمی متولد سال 1325 شهرستان اصفهان می‌باشد.

وی پس از فارغ‌التحصیلی در رشته پزشکی عمومی از دانشگاه تهران، در سال 1354 تخصص عفونی خود را از دانشگاه U.S.C.D کالیفرنیای آمریکا دریافت نمود و در مهر همان سال به عضویت هیأت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان درآمد.
دکتر خادمی در سال 1373 برای اولین بار مرکز تحقیقات عفونی و گرمسیری در ایران را تأسیس و پایه‌گذاری نمود.
وی همچنین انجمن اسلامی دانشجویان را با همکاری شهیدان بزرگوار دکتر لبافی‌نژاد و دکتر لواسانی در سال 1345 تأسیس نمود.
ازدیگر اقدامات برجسته و شاخص ایشان در دوران خدمت می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
- ایجاد انجمن متخصصین عفونی و گرمسیری ایران(شاخه اصفهان)
- یکی از مؤسسین بخش و گروه عفونی در بیمارستان فیض و سپس انتقال به بیمارستان امین
- اخذ مجوز و انتشار مجله بیماری‌های عفونی و گرمسیری با همکاری هیأت تحریریه


دکتر طالب آزرم، در سال 1326 در یک خانواده مذهبی در کربلای معلی متولد شد. پدرش در جوانی به قصد مرمت آینه‌کاری‌های عتبات عالیات از اصفهان، عازم شهر کربلا شده بود و تمام طول عمر مفید خود را به همین کار مشغول بود،
به همین دلیل وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدارس ایرانی شهر کربلا گذراند. در کنار تحصیلات و بنابر توصیه و تأکید مرحوم پدرش، به طور منقطع در حوزه علمیه کربلا، زیر نظر شهید آیت‌ا... محمدباقر صدر، علوم دینی و احکام شرعی را در کلاس‌های درس و مباحثه فرا گرفت و پس از دریافت دیپلم طبیعی، عازم وطنش ایران و شهر اصفهان شد. وی با استعانت از همت و پشتکار خود، در سال 1347 موفق به ورود به دانشکده پزشکی اصفهان و آغاز دوره پزشکی عمومی شد.
دروس طب را با شوق و علاقه وافر خواند و در سال 1354 گواهی دکترای پزشکی عمومی را دریافت نمود. او پس از گذراندن دوره سربازی و دوره دو ساله طرح نیروی انسانی در شهرستان کوهپایه و رودشتین اصفهان، در آزمون ورودی تخصصی بیماری‌های داخلی پذیرفته شد و پس از اتمام دوره چهارساله تخصصی خود در دانشکده پزشکی اصفهان، موفق به کسب رتبه اول در امتحان بورد داخلی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در س


دکتر عباس ادیب در سال 1304 در قریه حبیب­ آباد در بیست کیلومتری اصفهان به دنیا آمد. پس از طی تحصیلات متوسطه در اصفهان، در سال 1330 از دانشکده پزشکی دانشگاه تهران فارغ­ التحصیل شد

و در همان سال به عنوان دستیار فیزیولوژی و فارماکولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران به فعالیت آموزشی پرداشت و در سال 1343 به مرتبه استادی این رشته رسید. ایشان آثار متعددی رادر زمینه رشته تخصصی خود تألیف و ترجمه کرده­اند. بطوری که ترجمه کتاب تشخیص و درمان طبی بیماریها عباس ادیب، در دوره دوم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب سال برگزیده شد.
گروه: علوم پزشکی
رشته: فیزیولوژی
تحصیلات رسمی و حرفه­ ای: عباس ادیب پس از طی تحصیلات متوسطه در اصفهان، در سال 1330 از دانشکده پزشکی دانشگاه تهران فارغ­التحصیل شد.


دکتر رقیه کردی‌داریان در سال 1325 روستای داریان از توابع شهرستان شبستر استان آذربایجان شرقی متولد شد.
خانواده وی زمانی که او شش سال داشت به شهرستان دورود مهاجرت کردند و وی به دلیل آشنا نبودن به زبان فارسی، دو سال اول ابتدایی خود را در منزل و توسط برادرش همراه با آموزش زبان فارسی طی نمود و از سال سوم ابتدایی وارد دبستان شد.
زمانی که سال دوم دبیرستان را طی می‌نمود خانواده وی به تهران نقل مکان کردند و در سال 1343 با کسب رتبه ممتاز دیپلم طبیعی را دریافت نمود و در تابستان همان سال با شرکت در کنکور، در رشته پزشکی دانشگاه تهران قبول و به تحصیل در علم پزشکی پرداخت.
دکتر کردی‌داریان در سال 1350 مدرک پزشکی خود را از دانشگاه تهران با کسب رتبه اول (در مدت هفت سال تحصیل خود در دانشگاه) دریافت نمود. وی بلافاصله در مهرماه همان سال بعد از شرکت در امتحان ورودی، به تحصیل در رشته تخصصی کودکان در مرکز طبی کودکان تهران(بیمارستان دکتر قریب و دکتر اهری) مشغول شد و با کسب رتبه ممتاز در تخصص بیماری‌های کودکان، فارغ‌التحصیل گردید.


دکتر جعفر گلشاهی در سال 1332 در شهرستان لاهیجان متولد شد.دیپلم طبیعی خود را از شهرستان لنگرود دریافت نمود و سپس با شرکت در کنکور سراسری، در سال 1352، در رشته پزشکی دانشگاه اصفهان پذیرفته شد
و این دوره را با موفقیت به پایان رساند. وی در سال 1366 موفق به اخذ مدرک دکترای تخصصی داخلی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گردید و به عضویت هیأت علمی گروه داخلی دانشکده پزشکی درآمد.
دکتر گلشاهی با جدیت و پشتکاری که در فراگیری علم داشت دوره فوق تخصص قلب و عروق را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان شروع نمود و در سال 1371 در این رشته فارغ‌التحصیل گردید.
وی در سال 1366 به عنوان معاون آموزشی بالینی دانشکده پزشکی انتخاب شد که پس از یک سال با توجه به علاقه وی به تدریس و ارتباط دانشجویان از کار خود استعفا نمود و تدریس و آموزش را سرلوحه کار خود قرار داد. این عضو هیأت علمی تاکنون مقالات متعددی را تألیف نموده که تعداد زیادی از آنها به چاپ رسیده است.
وی همچنین عضو انجمن متخصصین داخلی و متخصصین قلب و عروق ایران است. موفقیت‌هایش را مدیون مادرش می‌داند که در سال‌های تحصیل مشوق و راهنمای او بوده است، البته پشتکار و جدیت را از فاکتورهای زیربنا


در سال 1348 در رشته جراحی عمومی قبول شدم و به تهران برای تحصیل رفتم. در سال 1352 پس از اخذ مدرک تحصیلی در رشته جراحی عمومی به اصفهان برگشتم و کماکان در اداره بهداری مشغول کار و خدمت در بیمارستان شریعتی اصفهان شدم. پس از پیروزی شکوهمند انقلاب، در سال 1360، از قسمت درمان منتقل به دانشگاه و عضو هیأت علمی دانشگاه در گروه آناتومی شده و همزمان هم مسئولیت مرکز آموزشی درمانی شهید دکتر چمران و بیمارستان حضرت قائم(عج)و هم مسئولیت آموزش در گروه آناتومی دانشگاه را به عهده داشتم. مدتی نیز در بیمارستان عیسی‌بن مریم و مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) مشغول خدمت بودم. در طول این زمان‌ها مدتی نیز رئیس اداره نظارت بر درمان و رییس اداره اسناد پزشکی بیمه خدمات درمانی بوده‌ام.در طی سالیان جنگ تحمیلی جزء اولین گروه‌هایی بودم که برای خدمت به رزمندگان اسلام به جبهه اعزام شد. در آبان 1359 برای اولین ‌بار به جبهه رفتم و تا آخرین روزهای جنگ یعنی عملیات مرصاد، تقریباً در اکثر عملیات‌ها در جبهه به خدمات درمانی و جراحی مجروحان مشغول بودم،


دکتر عبدالرضا توکلی در سال 1324 هجری شمسی در شهرستان آباده از توابع استان فارس چشم به جهان گشود. وی دوران دانش‌آموزی خود را با موفقیت به اتمام رساند.
ایشان بعد از پایان دبیرستان در امتحان کنکور شرکت کرد، اما موفق نشد. تصمیم گرفت قبل از فرا رسیدن زمان خدمت سربازی در سپاه دانش شرکت کند. به همین دلیل در یکی از پادگان‌های تهران ثبت نام کرد و در جلسه اعزام حاضر گردید. اما در انتهای جلسه از متولدین 1324 خواستند که پادگان را ترک کنند. با ناراحتی و ناامیدی به شهر خود بازگشت و به عنوان معلم روزمزد در یکی از دهات ابرقو شروع به کار کرد. با جدیت علاوه بر تدریس، خود را برای امتحان کنکور سال بعد آماده نمود و توانست در دانشکده پزشکی دانشگاه اصفهان و همچنین در دانشکده کشاورزی کرج پذیرفته شود. با توجه به علاقه زیاد ایشان به طب، رشته پزشکی را انتخاب کرد و با جدیت و تلاش آن را ادامه داد.